روز جهانی بیابان‌زدایی

* اقدامات و سیاست‌های شرکت کرمان‌خودرو در استان کرمان

واقعیت تلخی که اگر با آن مقابله نکنیم بالاخره یک روز با آن مواجه خواهیم شد، افزایش روزافزون بیابان‌هاست. بیابان‌‌ها در نتیجه‌ی کاهش پوشش گیاهی، چرای بی‌رویه و تغییرات جوی به وجود می‌آیند و بدون شک بر اقلیم اثرات زیادی دارند. برخی از مناطق ایران نیز با توجه به آب و هوای گرم و خشک، همواره در معرض پدیده‌ی بیابان‌زایی هستند.

شاید بهتر باشد قبل از هر چیز به این موضوع بپردازیم که بیابان‌زایی چیست؟ آیا کشور ما هم با این پدیده درگیر است؟

بیابان‌زایی در نتیجه‌ی تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت جهان، نابودی زمین‌های زراعی و کاهش پوشش گیاهی زمین اتفاق می‌افتد. نقطه‌ی مقابل بیابان‌زایی، اجرای سیاست‌های بیابان‌زدایی است که توسط نهادهای گوناگون در حال پیگیری و اجراست. گروه خودروسازی کرمان و شرکت کرمان موتور نیز با توجه به مسئولیت اجتماعی خود در قبال جامعه و محیط زیست، در این راستا قدم‌های اثرگذاری برداشته است.

عوامل دیگری نیز بر افزایش بیابان‌ها اثرگذارند که با اجرای سیاست‌های بیابان‌زدایی می‌توان تا حد زیادی از شیوع این پدیده جلوگیری کرد. کاهش حاصلخیزی اراضی به وسیله یک یا ترکیبی از فرایندها مانند فرسایش آبی و بادی، شوری، تخریب پوشش گیاهی تحت عوامل بالقوه طبیعی و انسانی عوامل مهم اثرگذار بر این پدیده هستند و دلایل اقلیمی مانند خشک بودن این مناطق و کمبود نزولات جوی، استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی باعث تشدید پدیده بیابان‌زایی می‌گردد.

همچنین عوامل انسانی چون مدیریت نامناسب، عملیات زراعی ناکارآمد و چرای بی‌رویه دام، استفاده از آب‌های شور برای آبیاری زمین‌های زراعی و بوته کنی و عوامل تشدیدکننده فرسایش بادی در بروز این پدیده موثر هستند.

* کرمان خودرو در راستای مسئولیت اجتماعی خود چه کارهایی انجام داده است؟


کرمان یکی از کلانشهرها و پهناورترین استان ایران است. این استان با توجه به سبقه‌ی تاریخی خود و صنایع و معادن گسترده‌ای که دارد، همواره مورد توجه و اثرگذار بوده است. کرمان به لحاظ اقلیمی، آب و هوای گرم و خشک دارد و گرم‌ترین نقطه‌ی زمین (گندم بریان) در 70 کیلومتری این استان قرار گرفته است.

در همین راستا و پرداختن به موضوع بیابان‌زدایی، منطقه بم از استان کرمان مورد توجه مسئولان کرمان خودرو قرار گرفت و ارگ جدید بم واقع در 10 کیلومتری شهرستان بم در استان کرمان و به همین منظور احداث شد. تاسیس کانون اقتصادی همچون ارگ جدید بم در دل کویر بایر منطقه، در راستای ایجاد اشتغال، محرومیت‌زدایی، رونق اقتصادی و در نتیجه، جلوگیری از مهاجرت ساکنان طراحی و ایجاد گردید که با استقبال زیادی نیز روبرو شد. ارگ جدید بم با سرمایه‌گذاری و پیگیری و حمایت گروه خودروسازی کرمان ایجاد شده و خوشبختانه از امکانات کاملی برخوردار است و طراحی و معماری آن به گونه‌ای است که نزولات جوی و بارش‌های منطقه به درستی مورد استفاده قرار گرفته و ذخایر آبی منطقه را سیراب نموده است که همین مسئله در زمینه‌ی بیابان‌زدایی بسیار اثرگذار است. در حال حاضر بم، به عنوان قطب صنعت خودروسازی جایگاه خود را در کشور پیدا کرده است.

ساخت و ساز تکنیکی و مهندسی شده بر بستر محیط خشک و اقلیم بیابانی آن منطقه که البته با رشته‌کوه‌های استان کرمان محاصره شده یکی از اقدامات شرکت کرمان موتور در راستای سیاست‌های بیابان‌زدایی بوده است. علاوه بر این، ارگ جدید بم از امکانات سکونت برخوردار است و در حال حاضر این شهرک برای اسکان و اقامت 50 هزار نفر آماده شده و از امکاناتی چون هتل 4 ستاره، رستوران، واحد اقامتی و منازل مسکونی، محیط‌های ورزشی متنوعی بهره‌برداری شده است. همچنین امکانات بهداشتی مانند کلینیک ارگ جدید به همراه داروخانه و آمبولانس به صورت شبانه‌روزی در دسترس شهروندان قرار دارد.

گروه خودروسازی کرمان، با دیدگاه محیط زیستی و محرومیت‌زدایی سرمایه گذاری خود را در این منطقه از سال 72 آغاز کرده و هدف از این سرمایه‌گذاری، تقویت اقلیم کرمان و جلوگیری از پدیده‌ی بیابان‌زایی است که بدون شک افزایش آن برای استان و مردمان عزیزش مخاطره‌آمیز خواهد بود.