روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف

بهینه‌سازی مصرف سوخت

جهان امروز ما، سرشار از انرژی‌هایی‌ست که برخی از آنها تجدیدناپذیرند. نیاز همیشگی ما به انرژی‌های سوختی هم تا حدودی اجتناب ناپذیر است. به همین خاطر استفاده از سوخت و انرژی همواره باید اصولی و با برنامه‌ی طولانی مدت صورت گیرد. علاوه بر برنامه‌های کلان و گسترده‌ای که به لحاظ فناوری مورد توجه است، "فرهنگ مصرف" نیز اهمیت بالایی دارد. فرهنگ مصرف سوخت می‌بایست پا به پای برنامه‌ها و فناوری‌ها در میان مردم جایگاهش را پیدا کند. در همین راستا، یکم خرداد ماه به عنوان روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف در تقویم نام گرفته است.
سهم ما در ارتقای فرهنگ مصرف سوخت و بهینه‌سازی آن چیست؟ ما می‌توانیم در استفاده‌های شخصی خود از سوخت و انرژی در خودرو و ساختمان، به این امر کمک شایانی داشته باشیم که در اینجا به چند راهکار عملی در زمینه بهینه‌سازی سوخت خودرو اشاره می‌کنیم:

چند راهکار برای بهینه‌سازی سوخت خودرو


- به دفترچه‌ی راهنمای خودروی خود مراجعه کنید تا از نحوه‌ی صحیح نگهداری از آن اطلاع یابید. توجه به نکات ارایه شده در دفترچه راهنما، عمر خودروی شما را طولانی کرده و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

- انجام منظم سرویس‌های دوره‌ای و معاینه فنی خودرو در نمایندگی‌های مجاز را در دستور کار خود قرار دهید. متخصصان مجرب شاغل در نمایندگی‌ها با آشنایی به اجزاء، کارکرد و اطلاعات فنی به‌روز خودروی شما، در سرویس‌های دوره‌ای عملکرد خودرو را مورد بازبینی قرار داده و در صورت نیاز نسبت به بهینه سازی عملکرد اقدام می‌نمایند. به این ترتیب هم از سلامت خودرو مطلع می‌شوید و هم اینکه با تنظیمات به موقع، مصرف سوخت خود را کنترل می‌کنید.

- از تنظیم بودن موتور خودروی خود اطمینان حاصل کنید. تنظیم بودن موتور به کاهش مصرف سوخت کمک قابل توجهی می‌کند و در اصل می‌توان گفت یک بار هزینه‌ی کلی کردن برای تنظیم شدن موتور، بهتر از هزینه‌های جزئی اما مداوم برای سوخت خودرو است.

- از کولر خودرو به درستی استفاده کنید. با توجه به افزایش دما در ماه‌های آتی و فصل تابستان، استفاده از کولر افزایش پیدا کرده و متعاقباً مصرف سوخت هم بالا می‌رود. پیشنهاد می‌شود از کولر خودرو در فواصل زمانی کوتاه استفاده و از روشن بودن کولر در طولانی مدت جلوگیری کنید.

- باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید. تنظیم بودن باد لاستیک به ویژه در هوای سرد، تا حدودی مصرف سوخت را کاهش می‌‌دهد.

- رانندگی کردن در کلانشهرها همواره با ترافیک و ازدحام همراه است و ترافیک باعث فرسایش بیش از حد خودرو می‌شود. ترمزهای ناگهانی و شتاب گرفتن‌ در شروع حرکت هم از عوامل افزایش مصرف سوخت است. شاید بهتر باشد علاوه بر مسیریابی حرفه‌ای و انتخاب مسیرهای خلوت‌تر، با سرعت مناسب رانندگی کنید و از سرعت بالا و ترمزهای پیاپی بپرهیزید. همچنین پیشنهاد می‌شود از رادیو و نرم‌افزارها و برنامه‌های مسیریاب که باعث سهولت در رسیدن به مقصد مورد نظر می‌شود، استفاده کنید.

- از وسایلی مانند باربند یا باربند اسکی که موجب مقاوت باد می‌شوند استفاده نکنید. همچنین پایین بودن شیشه‌های خودرو در حال حرکت مقاومت باد را افزایش داده و مصرف سوخت بیشتر می‌شود.

- از حمل لوازم غیر ضروری و بلا استفاده که باعث افزایش وزن خودرو میشود خودداری کنید.

- باک بنزین را بیش از حد پر نکنید که موجب سرریز نشود و پس از سوخت‌گیری، در باک خودرو را چک کنید که به خوبی بسته شده باشد.

- اگر بیش از 40 ثانیه توقف دارید، بهتر است اتوموبیل را خاموش کنید تا از مصرف بیهوده‌ی سوخت، جلوگیری شود.

- فیلتر هوا را از نظر تمیز بودن بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

کاهش مصرف و بهینه‌سازی مصرف سوخت یک فرهنگ جهانی است که هر یک از ما به عنوان بخشی از جامعه در ترویج و رعایت آن نقش به سزایی داریم. پس این نکات را فراموش نکنیم و با همین چند راهکار ساده، در جهت ارتقای فرهنگ مصرف گام برداریم.