گرامیداشت روز معلم


ممکن است شما در طول زندگی‌تان با هیچ نجاری مواجه نشده باشید، یا هیچ مدیرعاملی را از نزدیک ندیده باشید، اما در جامعه‌ی امروز محال است که شما تا به حال معلمی ندیده و یا پای درس و بحث کسی ننشسته باشید. همه‌ی ما ـ چه به اجبار و چه با علاقه ـ روزی به مدرسه رفته‌ و سر کلاس درس نشسته‌ایم و معلم مهربان و یا سخت‌گیری داشته‌ایم که دوازدهم اردیبهشت را برایش جشن گرفته و بعضاً کادو هم برده‌ایم، امروز هم می‌خواهیم به پاس لطف و مهری که به ما داشتند، از این بزرگواران یادی کنیم.

این قشر عزیز... که از اولین سال‌‌های دبستان همراهمان بودند و هر یک به نوبه‌ی خود کلی "یادش بخیر" به جا گذاشتند و زحمت تعلیم و تربیت ما را به دوش کشیده‌اند. احتمالا الان که این متن را می‌خوانید شیطنت‌های خودتان و یا دیگر هم‌کلاسی‌ها، سر کلاس درس را به یاد می‌آورید و چشم‌غره‌های آقا یا خانم معلم که حواسم به شما هست! و یا معلم‌هایی را به خاطر می‌آورید که زمزمه‌ی‌ محبتشان جمعه هم طفل گریزپای را به مکتب می‌آورد؛ چون آنها خوب می‌دانستند اگر انسان چیزی را در قالب محبت بیاموزد، هرگز فراموش نخواهد کرد.

معلمان، با علم و آگاهی مسیر سخت آموزش را انتخاب می‌کنند و می‌دانند که قرار است در زندگی افراد اثر گذار باشند. می‌دانند که ثمره‌ی تعلیم و تربیت آنها در جامعه خودش را نشان خواهد داد. به همین خاطر روی مرز باریکی قدم برمی‌دارند و نامشان ماندگار می‌گردد و اکثر افراد، نام معلم کلاس اول خود را به یاد می‌آورند و خاطراتش را از بر هستند. راستی نام معلم کلاس اول شما چه بود؟

به احتمال زیاد هر یک از شما معلمی داشته‌اید که تعریف و تمجیدش باعث شده استعدادتان را بشناسید و پیگیرش شوید. این قشر محترم که با حوصله و درایت، مسیر و مقصد را به ما نشان دادند و مانند مادر و پدرمان، در قبال آینده‌ی ما احساس مسئولیت داشتند. البته این داستانِ ارتباط ما با معلمان تمام نمی‌شود و ادامه دارد. معلم‌ها همچنان بخش اثرگذار زندگی تحصیلی و اجتماعی فرزندان ما هستند و مدرسه نیز خانه‌ی دوم آنها...

امروز، دوازدهم اردیبهشت (سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری) است که به مناسبت مقام والای معلمان و اساتید، در تقویم روز معلم نام گرفته و هر سال به پاس زحمات این مردمان پرتلاش، بزرگ داشته می‌شود تا ما نیز در باشگاه مشتریان کرمان موتور، به این بهانه یادی کنیم از بهترین و عزیزترین معلمان زندگی‌مان... روز معلم گرامی باد!